Sibiřský ženšen

Sibiřský ženšen je opadavý mrazuvzdorný keř podobající se ostružinám. Dlouhé výhonky jsou pokryty množstvím ostnů, a kůra má šedou a na mladých větvičkách žlutohnědou barvu. Kvítky rostou na koncích výhonků a silně zapáchají. Rozkvétají až koncem léta; samčí květy jsou světle žluté a samičí narůžovělé. Plody jsou černé bobule, které obsahují pět semen a zralé v září. V našich končinách je ještě poměrně neznámou bylinkou. Více známější je, jak to i z názvu vyplývá, především v dalekém Rusku a také v Číně. 

Nejcennější na rostlině jsou kořeny. Rozprostírají se horizontálně ve svrchních vrstvách půdy, nepříliš hluboko. Bohatě rozvětvený kořenový systém dosahuje délky deset až třicet metrů. Kořeny mají typický zápach a ostrou chuť, podle níž rostlinu nazývají i divoké kořeny. Sklízejí se na podzim, v září a říjnu po dozrání plodů, nebo na jaře. 

V kořeny obsahují sedm glykosidů, polysacharidy, vitaminy C a E a prvky, jako například vápník, chrom, železo, hořčík, zinek a jiné

Vyznačuje se schopností vracet energii, zvyšuje výkonnost, podporuje celkové zdraví, napomáhá při léčbě několika psychických chorob, zlepšuje paměť a snižuje špatné hodnoty cholesterolu v krvi.

Funguje jako stimulátor. U zdravých lidí působí jako povzbuzující prostředek při velké námaze, fyzickém a psychickém napětí, podporuje růst síly a svalů. Látky v něm obsažené mohou zlepšit ostrost zraku, upravují krevní tlak, snižují cholesterol, pomáhají vyrovnat se se s stresem. Starším lidem upravuje tlak a puls, zvyšuje vitalitu. Doporučuje se po těžkých nemocech a operacích, příznivě působí v kombinaci s inzulínem proti cukrovce, proti depresím i ateroskleróze. Dá se používat i zevně a je dokonalou náhradou ženšenu. 

Výrobky obsahující sibiřský ženšen:  Nutrisslim Siberian Ginseng Powder 250g Bio