Schisandra

Schisandra je v čínské medicíně jedna z 50 ti základních bylin. Je také nazývaná bylinou "pěti chutí" - a skutečně – hořká, sladká, pálivá, slaná a kyselá, tyto všechny chutě lze v jí nalézt. Schisandra je popínavá až liánovitá rostlina dosahující délky až 8 m.  Květy má bílé až nažloutlé barvy a velice silně citronově voní. Plody jsou červené až rudě načernalé s měkkou dužinou a rostou v převislém souplodí jako černý rybíz, mají v průměru cca 5cm a dozrávají od poloviny srpna do konce října, a je velmi zajímavé, že se sklízí po tom, co projdou prvním mrazem. V každé bobuli je obsaženo 1-2 semena.

Celá rostlina obsahuje vysoké množství vitaminů C, A, E a prvků důležitých pro lidský organizmus – například vápník, železo, draslík, síru nebo sodík. Je skvělým zdrojem sacharidů, bílkovin, lignanů, pektinů a éterických olejů. 

Přípravky ze schizandry se dají využít jako prevence proti chřipce a chorobám z nachlazení. Též mají dobrý efekt na chronický a astmatický kašel, bolesti hlavy, krční páteře a ramenních kloubů. Kromě zmíněného ještě schizandra prohlubuje dýchání a o něco zlepšuje vidění. K dalším účinkům patří stimulace mozku, zmírnění depresí, potlačení neuróz, úprava hladiny krevního cukru a cholesterolu či účinná léčba nepříjemného nadbytečného denního a nočního pocení. Schizandrin obsažený v plodech má antivirové účinky, ochranný efekt a posiluje nervovou soustavu, pomáhá zlepšovat sportovní výkon a působí proti běžné únavě chronickému únavovému syndromu. Schizandra ve stimulujících dávkách účinkuje ještě lépe než kofein a jeho účinek trvá až šest hodin. Pokud zkonzumujete nerozkousané plody, pak efekt přijde až za třicet až šedesát minut.

Výrobky obsahující Schisandru:  Nutrisslim Schisandra powder 250g Bio