Sacha inchi

Sacha inchi je popínavá částečně zdřevnatělá rostlina dorůstající do výšky 2 metrů. Pěstuje se v peruánské Amazonii jak ve vyšších, tak i v nižších partiích džungle. Má zelené listy a drobné bílé květy. Plody jsou ve tvaru hvězdy, jasně zelené barvy, které během dozrávání zhnědnou a uvnitř jsou uložena semena (oříšky), oddělená od sebe přepážkami.

Semena Sacha Inchi jsou opravdovým pokladem přírody – neobvykle bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, nezbytných pro život a zdraví lidí. Takové množství nenajdete v žádných jiných semenech olejnatých rostlin, neboť jich obsahuje až 93,7% (z toho 48% omega 3,  36% omega 6 a 8% omega 9). Dále semena obsahují bílkoviny a to až 33%, antioxidanty, jód, vitamíny A a E.

Sacha inchi díky svému složení vyživuje, zvyšuje „kapacitu“ mozkových buněk, zlepšuje paměť, podporuje myšlenkové procesy, logiku a představivost, zlepšuje činnost centrálního nervového systému, podporuje nápravu funkcí neuronů v mozku a přenášení nervových podnětů, pomáhá zvláště při demenci, depresi, stresu, únavě, nervovém i psychickém vyčerpání, podrážděnosti a nespavosti, také zlepšuje stav nemocných s chorobou Alzheimera a pomáhá při migréně.

Sacha inchi také posiluje srdce a pomáhá udržet stálý krevní tlak, redukuje vysoký krevní tlak, značně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, předchází arytmii, kontroluje a reguluje hladinu cholesterolu v krvi, stimuluje snížení hladiny „špatného „ (LDL), usnadňuje transport výživných substancí v organizmu, snižuje hladinu trygliceridů a pomáhá tím předcházet sklerotickým změnám cév, pomáhá předcházet srdečnímu infarktu a trombóze, snižuje též riziko vzniku srdečních chorob způsobených nedokrvením srdečního svalu, pomáhá v přenosu kyslíku krví do tkání, zlepšuje krevní oběh.

Pomáhá při transportu výživných substancí do krve, reguluje a posiluje správnou materiální přeměnu, předchází zácpám, pomáhá při uchování správné funkce ledvin a vodního hospodářství organizmu, omezuje ztučnění jater a vznik substancí způsobujících rozvoj zánětlivých procesů, pomáhá při redukčních dietách, reguluje hladinu krevního cukru, snížením metabolizmu glukózy pomáhá předcházet cukrovce a pomáhá při léčbě Crohnovy choroby a jiných zánětů střev.

Působí protizánětlivě a to převážně v těchto případech: revmatický zánět kloubů, záněty kloubů, artróza, revma, vředový zánět tenkého i tlustého střeva, virový i bakteriální zánět plic, záněty průdušek a astma.

Plody sacha inchi uvítají také těhotné ženy, protože usnadňuje správný vývoj plodu, ovlivňuje správný rozvoj nervových tkání plodu a správný rozvoj mozku a nervového systému , snižuje riziko vysokého krevního tlaku v období těhotenství, zajišťuje správný psychomotorický vývoj kojenců a má pozitivní vliv na jejich smyslový rozvoj. Pozitivně ovlivňuje rozvoj dětí v každém věku.

Zpomaluje růst nádorových buněk a podporuje léčbu nádorů, posiluje imunitní systém při různých typech nádorových onemocnění.

Sacha inchi pomáhá udržet zdravou, pěknou pokožku, zpomaluje procesy stárnutí, předchází vypadávání vlasů, posiluje nehty , předchází a pomáhá při léčbě ekzémů, lupenky a uhrovitosti. 

Sacha Inchi se užívá s výbornými výsledky u dětí s ADHD.

Semena se mohou konzumovat přímo.

Výrobky obsahující Sacha Inchi: