Psyllium

Psyllium je vláknina ze semen jitrocelu vejčitého (jedná se o obaly semen), rostoucího zejména v Indii. Je to vláknina ve vodě rozpustná a  získává tak gelovou konzistenci, což může být účinným prostředkem ke snížení obsahu cholesterolu v krvi a snižování hladiny cukru v krvi. Tuto vlákninu nedokáže organismus člověka strávit nebo vstřebat, ale i tak je pro zdraví velmi důležitá.

Vláknina se po zkonzumování ve střevech dokáže zvětšit na několikanásobek svého objemu jako zátka, prochází tlustým střevem a vyčistí jej. Během tohoto procesu psyllium do sebe vstřebá část toxických látek, odstraňuje usazeniny, a problematické úseky se stávají průchodnějšími. Díky své mimořádné účinnosti se psyllium jeví jako nejoblíbenější vláknina, protože nejenže snižuje výskyt zácpy, ale pomáhá i při snižování hmotnosti a zlepšuje celkový zdravotní stav.

 

Vláknina psyllium může být velmi užitečná také při detoxikaci organismu. Pravidelná konzumace pomáhá zachovat zdraví střevního traktu. Organismus získá více energie, zlepší se vstřebávání různých živin, zbaví se nepříjemných plynů, nadmutí a toxických látek. Vláknina při zvýšeném příjmu snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, což prokázaly mnohé lékařské výzkumy.

Psyllium může pomáhat také při normalizaci tělesné hmotnosti. Při konzumaci potravy s vysokým obsahem vlákniny trvá trávení déle a organismus má pocit nasycení. Výhody psyllia při redukci hmotnosti: 

- při konzumaci nalačno zbavuje pocitu hladu a vyvolává pocit nasycení
- neobsahuje žádné cukry
- má vysoký obsah rozpustné vlákniny
- zabraňuje ukládání přebytečných tuků v těle
- udržuje hladinu cholesterolu v organismu v normě
- podporuje správné vyprazdňování
- organismus díky vláknině funguje efektivně, tzn. že z potravy vstřebává všechny potřebné živiny a nepotřebné zbytky potravy jsou vyplavovány pryč

Psyllium působí jako objemové laxativum. Zvětšuje objem stolice, čímž pomáhá ulevit od zácpy. Nejprve se psyllium naváže na natrávené jídlo, které prochází ze žaludku do tenkého střeva. V tenkém střevě psyllium pomáhá nasát vodu, což zvětšuje objem a vlhkost stolice. To usnadňuje její vyprazdňování. Tato vláknina pomáhá také i v opačném případě a to při léčbě průjmu. Funguje to na podobném principu. Psyllium totiž do sebe umí natáhnout velké množství vody, což pomáhá jednak zvětšit objem stolice a také zpomalit její průchod tlustým střevem.

Psyllium dále může pomoci:

  • při hemoroidech - díky měkčí stolici dochází k nižšímu tlaku na konečník při vyprazdňování
  • při hyperglykémie - vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku, částečně brání přístupu trávicích enzymů k trávenině a tím zpomaluje trávení a vstřebávání živin. Výsledkem je, že hladina krevního cukru (glykémie)se po jídle zvyšuje postupně a není ani potřeba tak velkého množství inzulínu
  • při snížení hladiny cholesterolu -  dochází ke snížení hladiny cholesterolu celkového a LDH – „špatný cholesterol“). Neprojevily se významné účinky psyllia na HDL („dobrý cholesterol“) nebo na triglyceridy. Snížení hodnoty cholesterolu je také prevencí vzniku srdečních onemocnění. Vzhledem k pozorovanému pouze malému snížení by lidé s vysokým cholesterolem měli zvážit užití účinnějších léků. Účinky byly pozorovány na dospělých a dětech, ačkoliv dlouhodobá bezpečnost při užívání dětmi nebyla ověřena
  • při krevním tlaku - vláknina obsažená v psylliu pomáhá snižovat jak systolický, tak diastolický krevní tlak

Interakce s léky, bylinnými a potravinovými doplňky - produkty obsahující psyllium mohou posunout čas vyprazdňování a snížit absorpci některých léků, bylin, doplňků, vitamínů a minerálů. Doporučuje se užívat je v jinou dobu než psyllium, aby se minimalizovala případná interakce (například jednu hodinu před nebo několik hodin po užití psyllia).
Vzhledem k možnému snížení hladiny cukru v krvi, způsobené psylliem, se může snížit potřeba inzulínu nebo jiných léků na diabetes. Hladina cukru v krvi by měla být důsledně sledována.
Psyllium může ovlivňovat také další léčiva, jako antikolaguanty, antidepresiva, prostředky proti dně, protizánětlivé přípravky, diuretika, salicyláty, tetracykliny (širokospektrá bakteriostatická antibiotika), nitrofurantoin (chemoterapeutikum močových cest), inzulín, lithium, dioxin. Před užíváním psyllia by se měli pacienti poradit se svým lékařem. Může být třeba upravit dávkování užívaných léků.
Může být ovlivněna také absorpce vápníku, železa, zinku a vitamínu B12, zejména při užívání nadměrných dávek psyllia. Teoreticky by mohlo psyllium snížovat absorpci bylin a doplňků snižujících srážlivost krve, ačkoliv studie neprokázaly efekt společně užívaného psyllia na hladinu warfarinu. 
Psyllium může být příležitostně užíváno také s ostatními projímadly, jako je senna pro dosažení vyššího efektu. Psyllium a chitosan užívané společně mohou zvýšit vylučování tuku ve stolici.
Užití psyllia s bylinami nebo doplňky stravy, které upravují hladinu cukru v krvi, by mělo být lékařem pečlivě monitorováno pro případ potřeby úpravy dávkování.
Psyllium se může vzájemně ovlivňovat s bylinami a doplňky s antidepresivními, zklidňujícími a diuretickými účinky a s přípravky proti dně.
Je možný výskyt možné alergické reakce na užívání psyllia.
V těhotenství a při kojení je vhodné užívání psyllia konzultovat s lékařem.

Psyllium se používá ve formě doplňků stravy, a to jako prášek, kapsle, tablety nebo granule. 

Výrobky obsahující psyllium: