Muira puama

Muira puama je strom keřovitého charakteru dorůstající do výšky max 5 m. Listy mají ze spodu tmavohnědou barvu a na vrchu barvu světle zelenou. Malé bílé květy tvoří trsy (4 až 6 květů) a mají štiplavou vůni podobnou jasmínu. Kořen je velmi tvrdý, uvnitř světle hnědé barvy. Tento keř se vyskytuje v amazonských deštných pralesů jižní Ameriky.

Muira puama obsahuje alkaloidy - zejména muirapuamín, esenciální oleje, triterpeny a - z nich nejdůležitější lupeol a flobafen, třísloviny a rostlinné steroly – betasitosterol, nenasycené mastné kyseliny a organické kyseliny.

Zjistilo se, že rostlina dokáže napomáhat při léčbě různých sexuálních dysfunkcí u mužů i žen. Funguje jako silné afrodisiakum – zvyšuje sexuální žádostivost, libido celkově. Rostlina dokáže také blahodárně působit na nervový systém, harmonizuje také hormonální systém a ovlivňuje celkovou vitalitu. Působí na prokrvení v pánevní oblasti – u mužů to znamená lepší erekci, u žen zvýšenou citlivost pohlavních orgánů.  Muira puama může také pomoci při celkovém vyčerpání (jak fyzickém tak psychickém), při zažívacích potížích, při zlepšování kognitivních funkcí mozku, koncentrace a paměti. Je to také tonikum při fyzickém i psychickém vyčerpání. Zmírňuje problémy při menstruaci a během menopauzy, má pozitivní účinky na regulaci vysokého krevního tlaku a může zmírnit příznaky přirozeného vypadávání vlasů u mužů. Výtažek z rostliny lze použít při masáži a koupeli při různých ochrnutí, obrny a nemoci známé pod názvem beri-beri (onemocnění nervového systému způsobené nedostatkem vitamínu B1). Formou masti lze rostlinu využívat na revmatické bolesti.

Výrobky obsahující Muiru Puamu: