Moringa

Moringa olejodárná je stromovitá rostlina původem z Indie dorůstající do výšky deseti metrů (za měsíc vyroste zhruba o 30 cm). Je to rostlina s nejvyšší koncentrací živin na světě  (více než 90 živin a 46 antioxidantů) a díky tomu je označována jako strom elixíru života nebo zdraví. Moringa se pyšní svou víceúčelností (Prášek a šťáva z listů má hojivé účinky při problémech s očima, bakteriálních infekcí, ztráty krve, hemoroidů, cukrovky, průjmu, zánětů, bolestech hlavy, onemocněních jater, nevolnosti, zácpy, virových infekcí, zevně se dají listy moringy použít k urychlení hojení modřin, výronu, na akné a hojení ran. Za studena lisovaný olej ze semena Moringy  má protizánětlivé vlastnosti a je také často využívat při masážích a aromaterapiích. Semena se dají také konzumovat jako pražená a mají vlastnosti projímadla, působí protizánětlivě a proti bolestem.  Využívají se také i květy Moringy, fungují jako posilující a povzbuzující prostředek a také pomáhají k odvodnění. Výtažky z kořene Moringy pomáhají účinně v boji s nadýmáním a mají antibakteriální a protizánětlivý účinek.

Tento přírodní multivitamin  je velmi oblíben lidmi s vyššími nároky na výživu jako např. sportovci, senioři, lidé vystaveni stresu apod. a to především díky svému stimulačnímu účinku (zvyšuje energii a výdrž). Je považována za královnu superpotravin. 

Moringa je bohatá na vysoký podíl minerálů, vitamínů a antioxidantů.  Obsahuje 9x více železa než špenát, 10x více vitamínu A než mrkev, 17x více vápníku než mléko, 15x více draslíku než banán, 4x více proteinů než vejce, 4x více vlákniny než ovesné vločky, dále obsahuje vitamín B1, B2, B3, B6, B9, B12, E., K, magnezium, zinek.

Díky svému obsahu Moringa příznivě ovlivňuje lidské zdraví. Může přispívat k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy a srdce, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu pokožky, zraku a sliznic, k normální funkci imunitního systému, k udržení normálních červených krvinek, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k růstu zárodečných tkání během těhotenství, k normální krvetvorbě, může se podílet na procesu dělení buněk, dále pomáhá k normálnímu přenosu kyslíku v těle, k normální srážlivosti krve, činnosti svalů, k normální funkci nervových přenosů, k normálnímu stavů kostí a zubů.

Doporučené užívání je minimálně 3 lžičky moringového prášku denně (jedna lžička je cca 2,5 g). Rozmíchejte si prášek ve vašem oblíbeném nápoji (ovocný koktejl, nebo smoothie) nebo si moringu vmíchejte do salátu a polévek.

Výrobky obsahující moringu: