Kustovnice čínská - Goji

Kustovnice čínská (Lycium chinense) je keř dorůstající do výšky 1 až 2m metrů z čeledi lilkovité a vyskytuje se převážně v Číně, Japonsku, Koreji a v okolí. Plody této rostliny se nazývají godži.

Sušené plody tzv. godži jsou oranžovočervené a mají svraštělý povrch. Chutí mohou připomínají rajčata. Vůně může připomínat datle, hrozinky nebo sušené brusinky a lze v ní rozeznat i sladké lékořicové tóny. Plody patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny. Díky své mnohostranné prospěšností na lidský organizmus se řadí mezi tzv. superpotraviny.

Plody kustovnice čínské obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek, například velké množství betakarotenu, vitamín C, B1, B2, B6 a E, aktivní polysacharidy, důležité aminokyseliny včetně esenciálních aminokyselin a mnoho důležitých stopových prvků (např. zinek, fosfor, měď, selen, železo, vápník atd.).

Godži mohou příznivě harmonizivat činnost jater a ledvin, zprůchodňovat a uvolňovat energetické blokády v jaterních a ledvinových meridiánech. Výrazně posilují obranyschopnost a imunitu organismu. Zlepšují krvetvorbu a  mají vliv na snižování krevního tlaku. Zvlhčují plíce, čímž působí proti astmatu a některým druhům alergií. Jsou vhodné při nadměrném užívání alkoholu. Podporují sexuální funkce. Mohou také omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění. A v neposlední řadě posilují zrak, uklidňují podrážděné oči a zlepšují ostrost vidění.

Produkty obsahující kustovnici: