Guarana

Guarana neboli paulinie nápojná je liánovitá popínavá rostlina a původně pochází z Amazonského pralesa.  Semena guarany jsou stimulantem nervové centrální soustavy.

Semena jsou zdrojem stimulantů theofylinu, theobrominu a dalších alkaloidů mezi které patří i kofein, Guarana také obsahuje antioxidanty, vitamíny skup. B a vitamín C, rostlinné oleje. 

Díky velkému množství kofeinu  povzbuzující účinky a oproti jiným zdrojům nabízí pomalejší a rovnoměrnější přísun kofeinu. Takže dokáže člověka nabudit, zlepšit mu náladu a pomoci i s hubnutím (snižuje chuť k jídlu a stimuluje odbourávání tuků). Guarana je také velmi vhodná jako pomocník při celkové detoxikaci (očištění těla od nežádoucích látek). Zlepšuje paměť a soustředění, snižuje únavu a podporuje mozkovou činnost. Díky guaraně lze potlačit deprese. Ženám pomáhá zmírnit bolesti při menstruaci, u můžu může pozitivně ovlivnit potenci. Díky svým vlastnostem se dá využít i proti kocovině a při migréně.

Guarana může mít také i vedlejší účinky. Je proto důležité ji užívat v doporučeném nikoli ve větším množství.Vysoké dávky kofeinu obsaženého v guaraně může způsobovat neklid, pocit bušení srdce, bolesti hlavy, nervozitu nebo křečové stavy. Také se nedoporučuje konzumovat guaranu ve večerních hodinách, mohla by hrozit porucha spánku. Dále není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy.

 

Výrobky obsahující guaranu: